3D Modelleme Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

3B modelleme, bilgisayar grafiklerinde herhangi bir nesnenin veya yüzeyin 3B dijital gösterimini elde etmek için kullanılan bir tekniktir. Bir sanatçı, bir kafes oluşturmak için sanal alandaki noktaları (köşeler adı verilen) işlemek için özel bir yazılım kullanır: nesne oluşturan köşeler topluluğu. Bu 3B nesneler, ağı deforme ederek veya başka şekilde köşeleri değiştirerek otomatik olarak veya manuel olarak oluşturulabilir . 3D modeller, video oyunları, filmler, mimari, illüstrasyon, mühendislik ve ticari reklamcılık gibi çeşitli ortamlar için kullanılır. 3B modelleme işlemi, tamamen canlandırılabilen dijital bir nesne üreterek karakter animasyonu ve özel efektler için gerekli bir işlemdir. Bir modelin çekirdeği, en iyi uzayda bir nokta topluluğu olarak tanımlanan ağdır .

3D animasyon modelleme karakteri

Bu noktalar bir 3B ızgaraya eşlenir ve poligonal şekiller, genellikle üçgen veya dörtlü olarak birleştirilir. Her nokta veya tepe ızgaradaki kendi konumuna sahiptir ve bu noktaları şekillerle birleştirerek bir nesnenin yüzeyi oluşturulur.

Modeller genellikle oyunlarda veya filmlerde kullanılmak üzere başka bir yazılıma aktarılır. Ancak bazı 3B modelleme programları, 3B oluşturma adı verilen bir işlem kullanılarak 2B görüntüler oluşturulmasına izin verir. Bu teknik, sofistike aydınlatma algoritmaları kullanarak gerçekçi görüntüler oluşturmak için harika.

Eylemde 3D Modelleme

3D modelleme, birçok yaratıcı kariyerin ayrılmaz bir parçasıdır. Mühendisler ve mimarlar işlerini planlamak ve tasarlamak için kullanırlar. Animatörler ve oyun tasarımcıları fikirlerini hayata geçirmek için 3D modellemeye güveniyorlar. Ve hemen hemen her Hollywood gişe rekorları kıran özel efektler, maliyetleri azaltmak ve üretimi hızlandırmak için 3D modellemeyi kullanıyor. Örneğin, HBO serisi Game of Thrones , filme başlamadan önce her bölümle alay etmek için 3D modelleme + animasyonu kullanır. Değerlerinden ötürü, 3D modeller için kapsamlı bir pazar çevrimiçi olarak bulunmaktadır.

Karakter modeli tasarım render

TurboSquid ve CGTrader gibi web siteleri , bireysel 3D modeller ve paketler sunar. Sanatçılar bu varlıkları oluşturmak ve çeşitli projelerde kullanılmak üzere dağıtmak için bireysel olarak veya ekip olarak çalışabilir. 3B baskı, 3B modelleme için başka bir popüler uygulamadır, çünkü kafes tasarımı üzerinde hassas kontrol sağlar. Nesneler ayrıca 3D tarama veya şekillendirme yoluyla da oluşturulabilir , ancak bu tekniklerin son modelin kesinliğinde sınırlamaları vardır. Ancak, 3D modelleme sıkıcı bir işlem olabileceğinden, hassas bir şekilde kazanılmış olanların hızı kaybedilir.

3D modellemeyi öğrenmek oldukça zor olabilir. Programların çoğu karmaşıktır ve iyi modelleme ilkeleri temel sanat becerilerine dayanmaktadır. Çizim ve heykel deneyimi olanların modellemeyi öğrenmesi daha kolay olacak . Ama gerçekten, zaman ve sabrı olan herkes bu becerileri öğrenebilir.

3D Modelleme Nasıl Çalışır?

Bir sanatçı genellikle bir küp, küre veya düzlem gibi bir ilkel tür üreterek başlar . İlkel, modellemeye başlamak için sadece bir başlangıç ​​şeklidir. Sanatçı bu temel forma dayanacak ve çeşitli modelleme araçlarını kullanarak onu yönlendirecektir. 3B modelleme için hemen hemen her zaman basit bir başlangıç ​​yapmak ve karmaşıklığa doğru çalışmak iyi bir fikirdir.

Küp şekli modelleme işlemi

3B modelleme, istenen nesnenin doğru hatlarını elde etmek için sık sık bireysel köşelerin titizlikle yerleştirilmesini içeren kesin bir iş akışıdır. Ağın dış kısmı, daha fazla ayrıntı oluşturmak için daha küçük şekillere bölünebilen çokgenlerden oluşur. Bu alt bölümler, özellikle 3B model canlandırılacaksa gereklidir. Bükülmesi gereken, bir karakterin diz veya dirseği gibi herhangi bir eklem, yumuşak hareket sağlamak için bu ek çokgenlere ihtiyaç duyacaktır.

Modelleme sürecini hızlandırmak için çeşitli araçlar mevcuttur. Çoğu program, sanatçının nesnenin yalnızca bir yarısında veya hatta dörtte birinde çalışarak simetrik bir model oluşturmasını sağlayan bir yansıtma tekniği içerir. Bu, karakter tasarımında özellikle bir sanatçının karakterin sadece bir tarafını modellemesi gerektiğinden ve yazılımın çalışmalarını istenen eksen boyunca kusursuzca simetrik bir nesne oluşturarak yansıtacağı için kullanışlıdır. Diğer araçlar bir modelin yüzeyinin hızlı bir şekilde deforme olmasına izin verir.

Örneğin, daha organik bir yüzey elde etmek için ağın yerini değiştirmek için bir gürültü dokusu kullanılabilir. Veya daha yüksek çokgen sayımını simüle etmek için alt bölmeli bir yüzey aracı kullanılabilir . Bu şekilde sanatçı, orijinal eserini koruyan bir süreçte “yıkıcı olmayan” bir şekilde çalışabilir. Bu, özellikle doğru yapılması için deney gerektiren daha karmaşık modeller için önemlidir.

Yüz portre 3d modelleme

Model tamamlandığında, yüzey boyanabilir ve dokulu olabilir. Modellerin dokulanması bu makalenin kapsamı dışındadır, ancak dokuların yüzey ayrıntılarını taklit etmek için kullanılabileceğini not etmek önemlidir. Bu şekilde bir sanatçı, bir modelin olduğundan daha karmaşık görünmesini sağlayabilir. Bu teknik özellikle karmaşık ağların bir işlemcide vergilendirmeyi kanıtlayabildiği ve oyunu kesebileceği video oyunlarında kullanışlıdır.

3D Modelleme Yazılımına Giriş

Aralarından seçim yapabileceğiniz 3B modelleme program sıkıntısı yok. Animasyonlu karakterler, oyun modelleri ya da bir ev tasarlamaya çalışsanız da, her bütçeye uygun bir program var.

Autodesk tarafından Maya , 3D modelleme ve animasyonda endüstri standardıdır. Bir üniversitede 3B modelleme kursu alacaksanız, muhtemelen kullanacağınız yazılım budur. Çoğu profesyonel stüdyo, yeni yetenekler kazanırken Maya ile deneyim aramaktadır, bu yüzden endüstriye girmek isteyen herhangi bir sanatçı, Maya’yı öğrenmeyi ciddi olarak düşünmelidir .

Cinema4D çok popüler bir seçimdir. Öğrenme eğrisi Maya’daki kadar dik değildir ve Adobe After Effects gibi araçlarla daha düzenli bir entegrasyonu destekler ve hareketli grafiklerle ilgilenenler için mükemmel bir seçimdir.

Blender , ücretsiz ve açık kaynaklı bir 3D modelleme ve animasyon programıdır. Profesyonel kalitede varlıklar ve animasyonlar üretebilen güçlü bir araç takımı ile birlikte gelir. Fiyat etiketi yok. Bununla birlikte, Blender’ın öğrenme eğrisi oldukça diktir ve yazılım endüstride standart değildir.

SketchUp , mimarlar ve peyzaj tasarımcıları arasında popüler bir araçtır. Mimari çalışma için 3D modellemeye başlamak isteyen yeni başlayanlar için mükemmel kılan, kullanımı kolay bir arayüze sahiptir. Ancak, dışarıda başka modelleme programları da var. Daha fazlasını bulmak için Google’a bir göz atın.

Karakter modelinde tepe noktaları

Her iki durumda da, 3D modelleme, modern dijital medya ortamının önemli bir parçasıdır. Aynı zamanda sanatsal kendini ifade etmenin heyecan verici ve ödüllendirici bir aracıdır. Her ne kadar yeni başlayanlar için göz korkutucu olsa da, büyüyen öğreticiler ve öğrenme kaynakları, 3D modellemeyi sıfırdan öğrenmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Şimdi mankenlik yaparak kendi yolculuğunuza başlamak ve eşsiz fikirlerinizi hayata geçirmek için mükemmel bir zaman.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.