8 Adımda Sayfa İçi SEO Kontrol Listesi

8 adimda sayfa ici seo checklist 1200x628 1

Arama motoru optimizasyonu web siteleri için her geçen gün daha önemli hale gelmektedir – ancak arama motoru dostu siteler oluşturmaktan daha fazlasıdır. Hedefli ve nitelikli trafik oluşturmakla ilgilidir.

SEO olmadan, arama motorları web sitenizi bulamaz veya içeriğinizi veritabanlarına ekleyemez ve bu da sitenize trafik çekmek için harika fırsatları kaçırmanıza neden olur. Bu kontrol listesi, kaliteli leadler elde etmenizi sağlayacak sayfa için SEO adımlarını içerir.

1. Sayfa Başına Bir Anahtar Kelime Seçin

Seçtiğiniz anahtar kelime içerikle ilgili olmalı ve hedef kitlenizin aradığı konuyu kapsamalıdır. Bu iki faktörün yanı sıra anahtar kelime hacmi ve zorluğu arasındaki dengeyi sağlayan bir anahtar kelime seçin.

2. Başlık Etiketleri Kullanın

Header etiketindeki metin hem görsel olarak hem de arama motorları için bir önemli bir yere sahiptir. Sayfanızın H1 ve H2 başlıklarında anahtar kelimeyi kullanmaya çalışın.

3. URL Kullanımı

Seçtiğiniz anahtar kelimeyi sayfa içinde bir URL ile kullanmaya çalışın. Teoride kullanıcıların URL’ye bakarak sayfanın neyle ilgili olduğunu anlayabilmesi gerekiyor. URL uzunluğu en fazla 70 karakter olmalıdır.

4. Görsellere Alt Etiketi Ekleyin

Eğer sayfanızda bir görsel varsa, görsele kısa bir açıklama ekleyin ve bu açıklamada anahtar kelimeyi kullanmaya çalışın. Bu tanım arama motorlarına ve görselin neyi tanımladığını anlamak isteyen okuyuculara yardımcı olur.

5. Blog-Sayfa Başlığı

Anahtar kelimeyi başlıkta kullanın ve en fazla 70 karakter kullanın. Anahtar kelime ve başlığın sayfa içeriğiyle ilgili olduğundan emin olun.

6. İç ve Dış Bağlantılar Kullanın

Yazınızın içerisinde içerikle ilgili hem iç hem de dış bağlantılar kullanın. Sitenizden dışarıya bağlantı vermek mantıklı görünmese de okuyuculara ve arama motorlarına itibarınızı kanıtlarsınız ve güven inşa edersiniz.

7. Meta Açıklama Yazın

Meta açıklama, internet sayfasının içeriğini açıklayan, arama sonuçlarında başlığın altında yer alan cümledir. Okuyucuların diyeceklerinizi dinlemesi için ilgi çekici olması gerekir. Aynı zamanda ayrılan 300 karakterlik bölümde hedeflediğiniz anahtar kelimeyi bir kere kullanın.

8. LSI Anahtar Kelimeleri

LSI (Örtülü Semantik Endeks) anahtar kelimeleri, arama motorlarının seçilen anahtar kelime için semantik olarak benzer gördüğü kelimeleri ifade eder. Bu anahtar kelimeleri, arama sonucu sayfasının altında yer alan “ile ilgili aramalar” bölümünde görebilirsiniz. Bu kelimelerin birkaç tanesini ana metinde kullanmaya çalışın.

LSI (Latent Semantic Indexing) Anahtar Kelimeler Nedir?

LSI (Latent Semantic Indexing) anahtar kelimeleri, arama motorlarının bir web sayfasındaki içeriği derinlemesine anlamak için kullandıkları kavramsal olarak ilişkili terimlerdir.

SEO’nun ilk günlerinde, Google ve diğer arama motorları, sayfada buldukları anahtar kelimelere dayanarak bir sayfanın konusunu bulurlardı. Dolayısıyla Google, tekrar tekrar “İçerik Pazarlaması” anahtar kelimesini gördüğünde, o sayfanın içerik pazarlamasıyla ilgili olduğu kanısına varırdı. Bu yüzden anahtar kelime yoğunluğu o günlerde çok önemliydi.

Bugün Google’ın amacı, bir sayfanın genel konusunu bulmaktır.

Ve Google, içeriği bu kadar derin bir düzeyde anlamak için LSI anahtar kelimelerine güveniyor.

Örneğin, soğuk demlenmiş kahve hakkında bir blog yazısı yayınladığınızı varsayalım. Google, başlık etiketinizde, içeriğinizde, görsel alt metninizde vb. “Soğuk demlenmiş kahve” terimini kullanıp kullanmadığınızı görmek için sayfanızı taramaya devam edecektir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir