Cüneyt Rıza Çelik

Görsel İletişim Tasarımcısı & Dijital Pazarlama Uzmanı

Ben Kimim?

10 yıllık profesyonel çalışma hayatımda; grafik tasarım, web geliştirme, içerik pazarlama, SEO, internet reklamcılığı, performans pazarlama ve kullanıcı deneyimi üzerine çalıştım. Görsel iletişim tasarımı üzerine lisans eğitimi almış bir tasarımcı olarak, markaların dijital tranformasyon süreçlerinde kullanıcı deneyimi odağında dijital pazarlama çözümleri geliştiriyorum.

Freelance grafik tasarımcı olarak başlayan iş hayatımda çeşitli ajans deneyimleri elde ettim. Markalar için kurumsal kimlikler tasarladım. Hobi olarak üzerinde çalıştığım web geliştirme deneyimlermi çeşitli projelerde arayüz tasarımı, front-end geliştirme ve CMS uygulamalarıyla hayata geçirdim. Grafik tasarım tecrübemi kullanıcı deneyimi kavramına olan merakımla bir araya getirerek arayüz tasarımları geliştirmeye başladım. Ağırlıklı web arayüz tasarımları geliştirdim. E-kitap okuyucu geliştiren bir startupta arayüz tasarımcısı olarak görev aldım.

Amatör internet yayıncılığı girişimlerim oldu. Çeşitli blog platformları üzerine farklı yayınlar oluşturmaya başladım. WordPress ile tanışmam ile artık tamamen bana ait bir internet sitesi yapabilirdim. Teknoloji, tasarım ve sanat gündemiyle ilgili içerikler ürettiğimiz web sitelerimiz oldu. Bu süreçte organik trafik çekebilmek adına arama motoru optimizasyonu üzerine araştırmaya ve uygulamaya başladım. Organik trafik sorunu çözüldüğüne göre yenilerini yaratmalıydım. Google Adwords ve Google Adsense ile internet reklamcılığını öğrenmeye başlamıştım. Serüven, tasarım ve web geliştirme tecrübelerimi bir araya getiren işler almam ile devam etti.

Evrimimin bu döneminde, ilgi ve enerjimi kullanıcı deneyimi tasarımı ve dijital pazarlama stratejisine odaklamış olarak ilerlemeye çalışıyorum.

E-ticaretin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte performans pazarlama çok önemli hale geldi. Bu bağlamda CRM uygulamaları, otomasyonlar, dönüşüm optimizasyonları üzerinde çalışıyorum. Her ne kadar tasarımcı kimliğimden uzaklaşsam da içerik pazarlaması süreçlerini yönetiyor ve bu bağlamda müşteri iletişimi ve deneyimi üzerine tasarımlar geliştiriyorum.

Okuma, araştırmak, yeni şeyler öğrenmek benim için her zaman sürekli tekrarlanan varoluşsal bir süreç.

İlk okul döneminde sıfırdan okul dergisi oluşturma girişimi, bilgisayarla ilk tanışmamla bu içerik ve tasarımları bilgisayar ortamında hazırlama hevesine dönüştü. Lise yıllarımda ise süreç gazetecilik hevesine ve WordPress ile tanışmamla internet yayıncılığı serüvenine dönüştü.

Bu serüven üniversite hayatımda görsel iletişim tasarımı bölümünü kazanmamla farklı bir boyuta evrildi. Ve şuan evrimim dijital pazarlama odağında markalar için iletişim tasarımı geliştirme odağında devam ediyor. 🙂

Yetkinliklerim

  • Adobe XD, Photoshop, Illustrator, Indesign ve Premiere Pro yazılımlarını profesyonel çalışmalar ortaya çıkartacak düzeyde kullanabiliyorum.
  • Back-end developer değilim fakat arayüz tasarımını front-ende döküp WordPress‘e uygulama konusunda deneyimliyim.
  • Shopify ve Woocommerce ile yurt için ve yurt dışında e-ticaret siteleri geliştirdim. Google Merchant Center ve Instagram Shopping yönetimi konusunda deneyimliyim.
  • Semrush, Ahrefs ve Screaming Frog uygulamalarını kullanıyorum.
  • Proje yönetimi konusunda Asana, Basecamp ve Trello uygulamalarını kullanıyorum.
  • Dönüşüm takibi, lead yönetimi, marketing otomasyonları gibi süreçlerde Zoho CRM, Zoho Campaign, Hubspot, Mailchimp, Active Campaign gibi uygulamaları kullandım. Uzun süreli deneyimin sahibiyim.
  • Çok uzun süredir Meta Business ve Linkedin‘de reklam kampanyaları oluşturuyor ve yönetiyorum.
  • Uzmanı değilim fakat uzun süredir Google Ads ile reklam kampanyaları oluşturuyorum.