Google Lighthouse Nedir? Web Site Performansınızı Denetleyin, Geliştirin, Karşılaştırın

google lighthouse nedir 1200x628 1

İşletmeniz için bir web sitesi oluşturduğunuzda, en önemli hedeflerinizden biri sitenin Google’ın standartlarını karşıladığından emin olmak olmalıdır. Web içeriğinizin Google arama sonuçlarında sıralanmasını istiyorsunuz ve bunun gerçekleşmesi için Google’ın algoritmalarını karşılaması gerekir .

Ancak Google, algoritmaların nasıl çalıştığı konusunda gizli davranırken, sitenizde neyi düzelteceğinizi nasıl bilebilirsiniz? İyi arama motoru optimizasyonu (SEO) uygulamalarını takip edebilirsiniz , ancak duruma daha detaylı bir göz atmak isterseniz ne olur?

Neyse ki, bu görünümü elde etmenin bir yolu var. Google Lighthouse , esasen web sitenize Google’ın algoritmalarının gözünden bakmanıza izin veren ve teknik düzen ve sayfa hızı söz konusu olduğunda web sitenizin ne kadar iyi performans gösterdiğini görmenizi sağlayan bir programdır .

Peki Google Lighthouse nedir ve tam olarak nasıl çalışır? Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin ve takipte kalın.

Google Lighthouse Nedir?

Başka bir şeye geçmeden önce şu soruyu yanıtlamam lazım: Google Lighthouse nedir?

Lighthouse, web sayfalarındaki kullanıcı deneyimini denetleyen, Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır. Adını aldığı deniz feneri gibi, bir sitenin iyileştirilmesi gereken alanlarına ışık tutabilir.

Lighthouse, sitenizdeki hangi unsurların kullanıcılar ve Google için olumsuz bir deneyim oluşturduğunu görmek için kullanabileceğiniz bir araçtır. Yaygın gerçek dünya koşullarını hesaba katmak adına Lighthouse, sabit olmayan 3G bağlantısıyla sayfanızın yüklenmesini simüle eder.

Site URL’nizi Lighthouse üzerinden çalıştırdığınızda, iyileştirilmesi gerekebilecek çeşitli farklı site özellikleri hakkında geri bildirim döndürür. Örneğin, sayfanızın yüklenmesi çok uzun sürerse veya yeterince mobil uyumlu değilse, Lighthouse size bunu gösterecektir.

Google Lighthouse Neyi Ölçer?

Lighthouse, genel kullanıcı deneyiminin kapsamlı bir resmini oluşturmak için web sitenizdeki çeşitli metrikleri ölçebilir. İşte Lighthouse’un web sitenizde ölçeceği temel şeylerin bir dökümü.

Performans Ölçütleri

Lighthouse, iki ana ölçüm türünü ölçer – performans ölçümleri ve SEO ölçümleri. Performans ölçümleri esas olarak sayfanın yükleme süreciyle ilgilidir ve aşağıdakileri içerir:

 • Kümülatif düzen kaydırma (CLS): CLS, yükleme sırasında sayfa düzeninin kaç kez değiştiğini ölçer (sayfa öğelerinin farklı konumlara atlamasını sağlar).
 • İlk zengin içerikli boyama (FCP): FCP, bir sayfanın belge nesne modeli (DOM) içeriğinin ilk parçasını yüklemesinin ne kadar sürdüğünü ölçer.
 • En büyük içerikli boyama (LCP): LCP, bir sayfanın en büyük öğesini yüklemesinin ne kadar sürdüğünü ölçer. Bir sayfa çoğunlukla metinden oluşuyorsa ancak bir video da içeriyorsa, video büyük olasılıkla LCP’nin ölçtüğü öğe olacaktır.
 • Hız indeksi: Hız indeksi, bir sayfanın görsel öğelerinin görüntülenmesinin ne kadar sürdüğünün bir ölçüsüdür (olduğu gibi, onları ne kadar hızlı görüntüleyebileceğiniz, onlarla ne kadar hızlı etkileşim kurabileceğiniz değil).
 • Etkileşim süresi (TTI): TTI, kullanıcıların bir sayfadaki öğelere tıklayıp onlarla etkileşimde bulunabilmesinin ne kadar sürdüğünün bir ölçüsüdür.
 • Toplam engelleme süresi (TBT): TBT, esasen sayfanın baştan sona tamamen yüklenmesinin ne kadar sürdüğünün bir ölçüsüdür. Daha spesifik olarak, FCP ile TTI arasındaki sürenin uzunluğunu ölçer.

Bu ölçümlerin her biri, Google’a sitenizin yükleme deneyiminin bir resmini verir. Örneğin, TTI’niz çok uzun süre çalışıyorsa, bu, kullanıcıların içeriğe yanıt vermeden tıklaması anlamına gelir, bu anlaşılır bir şekilde sinir bozucudur ve kötü bir kullanıcı deneyimi yaratır.

SEO Ölçümleri

Performans ölçümleri, bir sayfanın anında yükleme deneyimiyle ilgili sorunlara bakarken, SEO ölçümleri Google sıralamalarını ve site trafiğini etkileyen şeylere odaklanır. İşte en önemlilerinden bazıları:

 • Geçerli robots.txt: Sizin txt dosyası – Google okuyabilmesi için doğru biçimlendirilmiş olmalıdır – bu endeks can Bir sitede bağlantıları, Google’ın tarama algoritmaları söyler.
 • Görsel alt etiketleri: Görsellerin, mümkün olduğunda, görselin açıklamasını sağlayan ve Google’a bunu arama sıralamasında hesaba katması için bir yol sağlayan alt etiketleri olmalıdır .
 • Mobil uyumluluk: Google, sayfaları mobil biçimlerine göre sıralar, bu nedenle sitenizin arama sonuçlarında görünmesini istiyorsanız mobil uyumlu olmalıdır .
 • Başlık ve meta açıklama: Sitenizdeki sayfaların, Google’ın arama sonuçlarında görüntülemesi için optimize edilmiş bir başlık etiketi ve meta açıklaması olmalıdır .
 • İstenmeyen eklentiler: Lighthouse, kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyebilecek Java veya Flash gibi istenmeyen eklentileri kontrol edecektir.

Bu ölçümler için optimize ederek, Google arama sonuçlarında kendinize bir avantaj sağlayabilir, daha fazla kullanıcıya ulaşabilir ve rekabette üstünlük sağlayabilirsiniz.

Google Lighthouse Nasıl Kullanılır?

Google Lighthouse’u nasıl kullanabileceğinizi merak ediyorsanız, şanslısınız çünkü bu çok basit ve kolay bir süreç. Başlamak için, hangi sayfayı denetlemek istediğinizi belirleyin ve Chrome tarayıcısında açın. Hazır olduğunuzda aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Google Chrome’da, denetlemek istediğiniz URL’yi ziyaret edin.
lighthouse screen 1
 1. Sayfada herhangi bir yeri sağ tıklayın ve “İncele” yi seçin. F12’ye basarak veya Windows için CTRL+SHIFT+I, Mac OS için CMD+OPT+I kısayoluyla da açabilirsiniz. Açılan pencerenin üst kısmında, “Elements” ile başlayan birkaç sekme göreceksiniz. Sekme çubuğunun en sağ ucundaki oku tıklayın ve “Lighthouse” u seçin.
lighthouse screen 2
 1. Pencerenin alt kısmında, “Mobil” veya “Masaüstü” seçeneğini seçin.
lighthouse screen 3
 1. “Generate report” düğmesini tıklayın ve sonuçlarınız için yaklaşık 30 saniye bekleyin.
lighthouse screen 4

Bu adımları izlediğinizde, sitenizin performansı ve SEO’nun yanı sıra erişilebilirlik ve en iyi uygulamalar hakkında tam bir rapor alacaksınız. Buradan öğrendiklerinizle daha iyi sonuçlar elde etmek için web sitenizi yeniden optimize etmeye başlayabilirsiniz!

Daha Önceki Verilerle Karşılaştırma

Önerilen optimizasyonları yaptıktan sonra kıyaslama yapabilmek için Lighthouse testinizi bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Böylelikte gelişen veya kötüye giden metrikleri karşılaştırabilirsiniz. Google’ın sunduğu Lighthouse Report Viewer uygulaması sayesinde kaydettiğiniz raporları açabilirsiniz.

 1. Lighthouse testinizin sonucunu aşağıdaki kısımdan “Save as JSON” olarak kaydedin.
lighthouse screen 5
 1. https://googlechrome.github.io/lighthouse/viewer adresine gidin ve kaydettiğiniz JSON dosyasını açın.
lighthouse screen 6

Ve önceden kaydettiğiniz sonuç karşınızda.

lighthouse screen 7

Ayrıca Lighthouse’un Chrome eklentisini de buradan indirerek de kullanabilirsiniz. Ama F12 ile erişmek varken gerek yok.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.