Google Mayıs 2021 Algoritma Güncellemesiyle; Daha İyi Kullanıcı Deneyimi Sunan Siteler Öne Çıkacak

google mayis 2021 1200x628 2

Geçtiğimiz yıl Google, Mayıs 2021’de çıkacak bir Temel Algoritma güncellemesini yayınladığını duyurdu . İçeride ve dışarıda yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda, Google, kullanıcıların harika bir sayfa deneyimi sunan web sitelerini tercih ettiklerini (ve bu sitelerin dönüşüm oranlarının daha yüksek olduğunu) ifade etti. Google bu güncellemeyle, Core Web Vitals olarak da adlandırılan sayfa deneyimi ölçümlerinin arama sonuçlarının sıralama ölçütlerindeki etkisini artıracak.

Google Core Web Vitals Güncellemesinin Temeli

Google’ın mayıs ayında yürürlüğe girecek olan bu algoritmasıyla, sıralama açısından sayfa performansına ağırlık verilmeye başlanacak. Google Core Web Vitals’ın temelini bu üç şey oluşturur:

  1. Sayfa Yükleme Deneyimi
  2. Etkileşim
  3. Sayfa İçeriğinin Görsel Kararlılığı

Core Web Vitals, bir kullanıcının arama sonuçlarında bir web sayfasını tıkladığında sunulacak kullanıcı deneyimine – buna bir sayfanın hızlı yüklenip yüklenmediği veya kararlı olup olmadığına (tıklanabilir hale gelmeden önce birkaç kez yüklenmesi gerekmediği vs) – odaklanacaktır.

İşletmelerin hemen çıkma oranı, sitede geçirilen süre, oturum başına sayfa sayısı gibi tipik site ölçümlerini analiz etmeleri önemlidir. Google Analytics hesabınızda bulunabilen bu ölçümleri inceleyerek, kullanıcının web sitenize organik arama sonuçları üzerinden eriştiğinde keyifli bir deneyim yaşayıp yaşamadığı çıkarımlarını yapabilirsiniz..

Çıkarımlar

Bu Google Core Web Vitals güncellemesi, içerik odaklı bir güncellemeden çok teknik bir güncellemedir. Yazılımcılara, ajanslara, UX uzmanlarına danışmamız gereken birşey. Google, Kasım 2020’de bu güncellemeyle ilgili detayları yayınladığından, web sitenizi mümkün olan en kısa sürede optimize etmeye başlamanızı öneririm. Başlamak için çok geç değil; güncellemeden bir ay önce başlamak bile web sitenizin, güncelleme yürürlüğe girdikten sonra geliştirme yapacak rakip sitelere göre daha yüksek sıralama almanızı sağlayacaktır.

Rekabette geri kalan siteler için büyük bir fırsat; sıralamalarda rakiplerinizin önüne geçmeniz için önemli bir şans.

Şirketler, Bu Güncellemeden Sonra Arama Sonuçlarında Üst Sıralarda Yer Almak İçin Ne Yapabilir?

Kurallara uyulmaması ve sürdürülmemesi, aktif olarak daha düşük arama sıralamalarına yol açabilir. Web sitesi geliştiricilerinin lazy-load yani resimleri gecikmeli yükleme özelliğini uygulaması, resimleri sıkıştırması, kullanılmayan CSS veya Javascript’i temizlemesi, arka uçta siteye teknik anlamda ince ayar yapması gerekmektedir. Tüm bunları güncel SEO teknikleriyle birleştirdiğinizde yeniden rekabete katılabilirsiniz.

sayfa deneyim grafigi

Core Web Vitals Metrikleri

Ek olarak, web sitesi yöneticilerinin, yükleme süresi, etkileşim ve yüklenirken içeriğin kararlılığı gibi web kullanılabilirliğinin boyutlarını ölçen aşağıdaki üç metriği aktif olarak izlemesi kritik öneme sahiptir – Google Core Web Vitals’ın temelini oluşturmaktadır.

largest contentful paint

Largest Contentful Paint (En Büyük Zengin İçerikli Boya)

Bu metrik sayfanızın yüklenme performansını ölçer. Sayfanızın yüklenmeye başlamasından tamamen yüklenmesine kadar geçen süreyi ifade eder. LCP, sayfanın ilk yüklenmeye başladığı andan itibaren 2,5 saniye içinde gerçekleşmelidir.

first input delay

First Input Delay (İlk Giriş Gecikmesi)

Bu metrik, sayfanın etkileşimini ölçer; yani sayfa yüklenirken kullanıcıların ilk etkileşime geçebileceği ana kadarki zamanı ölçer. Bir web sayfasını açtığımızda karşılaştığımız, scroll edemediğimiz, herhangi bir şeye tıklayamadığımız, görüntüleyemediğimiz o süreyi ifade eder. İyi bir kullanıcı deneyimi sunması için sayfaların FID değeri 100 milisaniyeden az olmalıdır.

cumulative layout shift

Cumulative Layout Shift (Kümülatif Düzen Kayması)

Bu metrik görsel kararlılığı ölçer. Bir sayfadaki içeriğin kaç kez değiştiğini ve görünür sayfa içeriğinin yüklenme süresince beklenmedik düzen kaymasından ne kadar etkilendiğini gösterir. İyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için sayfaların CLS değeri 0.1’den düşük olmalıdır.

Yararlı Araçlar

google search console core web vitals

Google Search Console

Google Search Console, web sitenizdeki sayfaların Core Web Vitals skorlarını gösteren bir bölüme sahiptir. Search Console sitenizi takip etmek adına en pratik çözümdü zaten. Bu ölçümlerin de eklenmesiyle çok daha kıymetli hale geldi. Bu sekmeye geldiğinizde sayfalarınızın mobilde ve masaüstünde nasıl performans gösterdiğini, hangi sayfaların geliştirilmesi gerektiğini buradan öğrenebilirsiniz. Zaman içindeki değişimi de gösteriyor oluşu, sitedeki geliştirme veya güncellemelerin nasıl etki ettiğini de görmemizi sağlıyor.

Tabi burada önemli bir detay var. Google Search Console URL-sayfa bazlı sonuçları gösteriyor. Ama bu metrikleri etkileyen şey o sayfada bulunan içerikler değil, sitenin altyapısını oluşturan kod yapısıdır.

Her web sitesi en basit anlatımla içerik şablonlarından oluşur. Bu ölçümleri etkileyen şeyler şablonlara eklenen içerikle değil, şablonları oluşturulduğu yapıyla ilgilidir. Sitedeki sayfalar belli bir şablonu kullanır ve eğer o şablonun performansı iyi değilse o şablonu kullanan sayfalarınızın performansı da düşük olacaktır. Dolayısıyla Search Console fikir edinmek ve aksiyon almak için iyi, fakat geliştirme yapmamız gereken konuları belirlemek için yetersizdir.

Şablon düzeyinde raporlama, aslında URL bazında raporlamadan daha değerlidir. Benim genelde tercih ettiğim yol, en az ve en sade içeriğe sahip olan sayfayı baz almaktır. Ve burada bir sonraki araç devreye giriyor…

pagespeed insights

Google Lighthouse ve Page Speed Insgihts

Google, bu önemli metrikleri ölçebilen ve gerçek zamanlı olarak raporlayabilen geliştirici araçları sağlamıştır . Daha sıkıcı olsa da bu, Google Core Web Vitals’a bakmanın başka bir yoludur. Bu araçlar aşağıdakileri ölçer:

  • En Büyük Zengin İçerikli Boya (LCP)
  • İlk Giriş Gecikmesi (FID)
  • Kümülatif Düzen Kayması (CLS)
  • İlk Zengin İçerikli Boya (FCP)
  • Sunucu Yanıt Süresi (TTFB)

Google Chrome tarayıcısında hali hazırda bulunan Lighthouse, ölçümlemenin en hızlı yoludur. Google Lighthouse ile ilgili yazdığım bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

Buradan erişebileceğiniz Page Speed ​​Insights aracı da aynı metrikleri ölçer. Chrome DevTools ve daha fazlası gibi web sitenizin hayati değerlerini kontrol etmek için geleneksel araçlar da vardır.

CrUX chrome user experience report

Chrome User Experience Report

Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu, gerçek dünyadaki Chrome kullanıcılarının web’deki popüler hedefleri nasıl deneyimlediklerine ilişkin kullanıcı deneyimi ölçümleri sağlar. Dolayısıyla yeni oluşturulmuş ya da yeterince trafik almamış bir siteniz varsa bu raporu oluşturamazsınız. Buradan CrUX raporunuzu alabilirsiniz.

think with google test my site 1200x628 1

Think with Google – Test My Site

Google’ın işletmelerin vizyonlarını geliştirmesini, gündemi yakalamasını sağlayacak makalelere ve büyümelerine yardımcı olacak veri ve araçlara yer verdiği web sitesi Think with Google‘da, işletme sahiplerinin web sitelerini daha kolay analiz etmelerini sağlayacak bir test de barındırıyor. Buradan Google’ın siteniz hakkındaki görüşlerini ve geliştirme önerilerini öğrenebilirsiniz.

Sonuç

Henüz hazır değilseniz, sayfalarınızı optimize etmeye başlamadıysanız endişelenmeyin. Çünkü yüksek ihtimalle arama sonuçlarında rekabette olduğunuz web siteleri de henüz buna hazır değildir. Sonuçta rakibiniz onlar ve ondan daha iyi puanlar aldığınız sürece endişelenmenizi gerektirecek bir şey yok. En iyi ve en hızlı web sitesine sahip olmak zorunda değilsiniz; rakibinizden daha iyi olmaya çalışmalısınız. Artık ne yapacağınızı az çok biliyorsunuz. Ne kadar erken yola çıkarsanız o kadar avantaj elde edersiniz. 1 ay önce başlamak bile büyük avantaj sağlayacaktır.

1 Mayıs itibariyle, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için hiç adım atmayanlar sıralamalarda bir düşüş yaşayacaktır. Trafiklerini ve satışlarını bu konuda daha başarılı olanlara kaptıracaklardır. Krizi fırsata çevirin. 🙂

Eğer ne yapacağınızı ve kimden destek alacağınızı bilmiyorsanız SEO veya UX (kullanıcı deneyimi) ajanslarını araştırmaya başlamalısınız. Eğer benim bu konuda yapabileceğim bir şey olmasaydı aklıma ilk gelen Zeo, Stradiji, BoostROAS veya Sherpa‘ya danışırdım.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.