Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımı Nedir?

ux design nedir 1200x628 1

UX tasarımı, kullanışlı, kullanımı kolay ve etkileşimi keyifli (dijital veya fiziksel) ürünler-sistemler tasarlama sürecidir. Bu, insanların ürününüzle etkileşime girerken sahip olduğu deneyimi geliştirmek ve ürün ve marka memnuniyetinden emin olmakla ilgilidir.

Bir ürünün kullanılabilirliğinden, ürünle etkileşime geçildiğine ortaya çıkan memnuniyet seviyesine kadar her konuda, markanızın güçlü bir şekilde anlaşılmasını, hedeflerin açık bir şekilde tanımlanmasını ve daha da önemlisi kullanıcılarınızla empati yapabilmeyi gerektirir.

UX Design, bir çok farklı tanımı olan çok boyutlu bir kavramdır. Etkileşim tasarımı, bilgi mimarisi, görsel tasarım, kullanılabilirlik ve insan-bilgisayar etkileşimi gibi bir dizi farklı disiplini içerir.

UX tasarımını düşündüğünüz zaman sadece internet siteleri aklınıza gelmemeli. Markanın toplamı aklınıza gelmeli.

Diğer bir deyişle bir kişinin markanız veya şirketinizle olan etkileşimi, genel UX’ine katkıda bulunur ve tüm bu detaylar bilinçli bir şekilde tasarlanabilir. Disney World, tutarlı ve kapsayıcı UX sunan klasik bir marka örneğidir. Walt Disney, trenlerde kullanılan ses efektleri de dahil olmak üzere eğlence parkındaki tüm detayları kitlenin deneyimlerini göz önünde bulundurarak tasarladığı için dünyanın ilk UX tasarımcısı olarak ifade edilir.

Dünyanın en harika yerini hayal edebilir, yaratabilir, tasarlayabilir ve inşa edebilirsiniz. Ama insanların bu rüyayı, gerçeğe dönüştürmesi gerektiriyor.

Walt Disney

UX Tasarımı ve Kullanıcı Arayüzü (UI) Tasarımı Arasındaki Fark Nedir?

UX tasarımı bir kişinin markanızda yaşayabileceği tüm deneyimleri ifade eden bir çatı terimdir. UI design ise UX’in bir alt departmanı olarak, sadece ürün veya internet siteniz için hoş ve kullanımı kolay bir arayüz geliştirme ile ilgilenir.

Eğer internet siteleri veya uygulamalardan bahsediyorsak, şablonlar ve modeller inşa ettiğimiz tasarımı belirlemede rol oynadığı için arayüz ile ilgilidir.

Disney World örneğinde UI, ziyaretçilerin aradıkları alanları bulmak için parkta izlediği otobüs, tekne, monoray, kaldırım gibi farklı yollardan oluşur. Parkta dolaşmak için farklı seçenekler olduğu için ziyaretçiler genel deneyimi en keyifli hale getiren ve en az dirence neden olan yolu seçebilirler.

Bkz. Seamless UX: lessons from Disney

Kullanılabilir bir arayüz tasarlamak iyi bir UX tasarımı için hayati bir adım olsa da harika UX tasarımcılarının bundan çok daha fazlasını ele alması gerekir.

Harika Bir UX Tasarımı İçin İhtiyacınız Olan 6 Bileşen Nedir?

Harika bir UX tasarımını oluşturan bileşenler genellikle “UX Piramidi” olarak ifade edilir. Olması gereken en temel bileşenlerden başlayarak bu UX bileşenleri şu şekilde sayılabilir:

 1. İşlevsellik: Ürününüz olması gerektiği gibi mi çalışıyor?
 2. Güvenilirlik: Ürün kullanıma hazır mı?
 3. Kullanılabilirlik: Kullanıcılar zorlanmadan ürünü kullanabilir mi?
 4. Uygunluk: Ürün içsel mi?
 5. Keyif Vermesi: Kullanıcı deneyimi, diğer kullanıcılara önerecek kadar keyifli mi?
 6. Anlamlılık: Ürün, kullanıcı için kişisel bir anlama sahip mi?

Kullanıcıların sizden nefret etmemesi için ilk üç bileşene ihtiyacınız var. Bunlar sadece iyi bir kullanıcı deneyimi için değil aynı zamanda günümüzdeki kullanıcıların temel beklentilerini karşılamak için de gerekli. Ancak bunlar zamanla değişime uğradı – internet siteleri her zaman kullanışlı değildi. İşlevsel olsalar da kullanışlı olmak zorunda değillerdir.

Günümüzde bir ürünün işlevselliği, güvenilirliği ve kullanılabilirliği en önemli şeyler. İnternet sitenizde önemli hatalar, yavaş sayfa yükleme, cevap vermeyen modüller, tutarsız adlandırmalar veya kullanımı zorlaştıran diğer öğeler varsa, markanızın başarısı ve itibarı zarar görür.

Yukarıda yer alan diğer bileşenler iyi bir UX, akıllı içerik stratejisi ve harika bir tasarımla ile gelir.

Ve kullanıcılarınızı gerçekten anlamanız da gerekir. Bu belki de yeterince konuşmadığımız bir şey. Günün sonunda kendimiz için değil kullanıcılar için internet sitesi oluşturuyoruz.

İyi Bir UX Tasarımı İçin Aklınızda Tutmanız Gereken En Önemli Şey Ne?

Kısa cevap: Empati. UX tasarımı, sorunları empati yoluyla çözmekle ilgilidir.

UX tasarımcısı olarak son kullanıcının avukatlığını yaparsınız. Bir şeyin en iyi tasarım veya en iyi modül olduğunu düşünmen önemli değil. Eğer birincil personalar modülü görüp modülü nasıl kullanacaklarını anlamıyorlarsa, yatırımımız boşa gitmiş demektir.

Hedef personaların kim olduğunu, nelerle ilgilendiklerini ve internet sitenizle nasıl etkileşime geçmeyi beklediklerini derinlemesine anlamaya başlayarak içindeki içerik, yaratıcılık ve duygusal önemi destekleyen internet sitenizin işlevsel temelini atabilirsiniz.

İşimizin en öneli kısmı, doğru soruları sormak.

Gerçekten de sorulacak en önemli soru “tasarımı yenilemenin ana amacı ne” olacaktır. Daha sonra süreç boyunca hareket ederken amaçlara bakıyoruz. Sitedeki her sayfanın birincil amacına veya hedefine bakıyoruz ve tüm bu hedeflerin sitenin genel amaçlarına ulaşması için birleşmesini sağlıyoruz.

Örneğin bir internet sayfası için amaca dayanan çerçeve şu şekilde görülebilir:

 • Bu internet sitesinin yeniden tasarımının birincil amacı ne?
 • Bu internet sayfasının yeniden tasarımının birincil amacı ne?
 • Kullanıcıların bu sayfadan alması gereken 3-5 kilit mesaj ne?
 • Hangi varlıklar (metin, kaynaklar, istatistikler, referanslar, videolar gibi) bu mesajları son kullanıcıya en iyi şekilde iletmemize izin verir?
 • Bu varlıkların son kullanıcı tarafından bulunmasını ve anlaşılmasını kolaylaştırmak için sayfayı nasıl yapılandırabiliriz?

Eğer sayfa amaçları birbirinin aynısı ise bu durum tasarımcıya aslında o sayfaların hepsine ihtiyacının olmadığını işaret edecektir.

Eğer kullanıcıların internet sitenizde görebileceği tek sayfa bu olsaydı bilmelerini istediğiniz tek şey ne olurdu?

Bu da ne tür bir içeriğin gerekli olduğunu belirlememize yardımcı oluyor. Ayrıca tüm bu varlıkların ve içerik türlerinin sayfanın birincil hedefini başarmamıza yardımcı olmasını istiyoruz.

Bu noktada alıcı personası devreye giriyor.

Birincil personaların sorunlarını ve ürün/hizmetlerinizin bu sorunları farklı yollarla çözmesini tanımlamak için zaman ayırırsanız, personalarla ilişkili ve bu kişilerin doğru yere geldiklerini hissettiren bir kullanıcı deneyimi tasarlayabilirsiniz.

İyi bir UX tasarımı, hem kullanıcıların hem de işletmenin ihtiyaçlarını anlayarak ve karşılayarak oluşturulur.

UX Kendiliğinden Oluşur, İyi UX Bilinçli Olarak İnşa Edilir

Üstünde düşünseniz de düşünmeseniz de ürününüz, hizmetiniz ve/veya markanız onlarla etkileşime geçen herkes için deneyim oluşturuyor. Kullanıcı deneyiminin tutarlı, memnun edici ve anlamlı olmasını istiyorsanız, amaca dayanan, personadan güç alan UX tasarımı stratejisi uygulamanız gerekir.

Eğer deneyimli bir UX tasarımcısı değilseniz nereden başlamanız gerekir?

“Önce form sonra tasarım.” İlk olarak internet sitenizin işlevine ve hedeflerine odaklanın ve sadece kullanıcılara fayda sağlayacak öğeleri katmanlar halinde ekleyin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.