Mimaride En Yaygın Dosya Uzantıları: DWG, IFC, RVT, PLN?

Bir proje geliştirirken mimarların birden fazla program kullanması çok yaygındır. Bir yazılım projenin kavramsal tasarımı ve imajı konusunda bize yardımcı olabilirken, diğer programlar çizimler, bölümler ve detaylar gibi teknik belgelerin geliştirilmesi için daha iyi çalışabilir. Öte yandan, diğer yazılım ürünleri üç boyutlu bir model yapmamıza yardımcı olabilir, ancak diğerleri renderler oluşturmamıza izin verir. Ayrıca, görüntülerin, videoların ve hatta şema panellerinin ve portföylerinin post prodüksiyonu için kullanılan programlar da vardır. Liste uzundur ve sonuç olarak bilgisayar işlemcilerimiz acı çekebilir.

BIM ile birlikte(Yapı Bilgi Modellemesi) programlarında, programlar arasındaki bu hac, tüm tasarım sürecini kapsarken düşme eğilimindedir, kapsamlı dosya uzantıları listesini anlamak göründüğü kadar basit değildir. Ayrıca, örneğin projenin tamamlayıcı ekipman üzerinde açılması gerektiğinde, sürümler ve dosya türleri arasında uyumsuzluklar bulmak nadir değildir. Ardından, mimarlar tarafından en çok kullanılan ve çoğunlukla BIM programlarına odaklanan dosya uzantılarını inceliyoruz .

DWG

Dünyadaki çoğu mimar şimdiye kadar CAD dosyalarıyla çalıştı. AutoCAD’in dahili uzantısı, hem 2D hem de 3D çizimleri kapsar ve CAD çizimine girilen çizgiler, geometrik veriler ve eklenen fotoğraflar gibi tüm bilgileri içerir.

DXF ( Çizim Değişim Biçimi )

DXF, CAD modelleri için bir değişim dosyasıdır. Bu nedenle, tüm CAD programlarında çalışır ve vektör çizim programlarında da okunabilir.

© Shutterstock
© Shutterstock

SKP

SketchUp, projenin ilk aşamasından tasarımın son aşamalarına kadar dünya çapında en yaygın kullanılan 3D modelleme yazılımıdır. Ana uzantısı SKP’dir.

RVT

Autodesk Revit, dosyalarını saklamak için RVT uzantısını kullanır. Dosyalar, model veritabanının tüm öğelerini ve yapım bilgilerini kapsar.

RFA

Bunlar, nesnenin geometrisine ek olarak, onlarla ilgili bilgilerin ve verilerin saklandığı Revit ailelerinin arşivleridir. ArchDaily’de, kataloğumuzda bulunan bir dizi ürün BIM nesnesini indirebilirsiniz .

Cortesia de Academía BIM
Cortesia de Academía BIM

RTE

Şablonlar, tasarım sürecini hızlandırmaya, tasarımları standartlaştırmaya ve projelerin stilleri ve görselleştirmeleri ile ilgili bilgileri korumaya yardımcı olur. Biz var ArchDaily birkaç şablonları yayınlanan . Bu dosyaların Autodesk Revit’teki uzantısı RTE’dir.

PLN

Bunlar Graphisoft Archicad’de yerleşik olarak bulunan ana belge türleridir. Esasen Revit RVT’ye eşdeğerdir ve proje için oluşturulan tüm model verilerini ve görünümleri ile kütüphanenin varsayılan yapılandırmasını, niteliklerini ve referanslarını içerir.

Cortesia de Graphisoft
Cortesia de Graphisoft

TPL 

TPL, varsayılan proje öğeleri ve Archicad şablonları için araçlar da dahil olmak üzere bir projenin tüm tercih ayarlarını içerir.

GSM

Revit RFA gibi GSM de Archicad kütüphanesindeki nesneleri ifade eder.

 IFC ( Endüstri Hazırlık Sınıfları )

IFC, farklı CAD ve BIM sistemleri arasında bilgi alışverişini sağlayan nötr bir dosya biçimidir . Biçim, inşaat nesnelerini ve özelliklerini ithal etmek ve ihraç etmek için uluslararası standartları belirler. Böylece, bu dosya aracılığıyla, Revit’te orijinal olarak Archicad’de oluşturulmuş bir dosyayı açabilir veya tam tersini, verilerini taşıyabilirsiniz.

COBie ( İnşaat İşletme Binası Bilgi Alışverişi )

Temel olarak, COBie Excel’de, binanın kullanımı sırasında varlıkların işletilmesini, bakımını ve yönetimini desteklemek için gerekli olan binanın yönetimi ve işletimi ile ilgili bilgileri toplayan bir tablo biçimidir. Bu dosya türü, ekipman listeleri, ürün veri sayfaları, garantiler, yedek parça listeleri ve önleyici bakım programları da dahil olmak üzere önemli proje verilerini yakalamanıza, kaydetmenize, filtrelemenize ve ayırmanıza yardımcı olur.

NWD

Bir NWD (Navisworks) dosyası, yüklenen tüm şablonları, sahne ortamını, geçerli görünümü ve favori görünümleri (işaretleme çizgileri ve yorumlar dahil) tek bir dosyada toplayarak projenin “anlık görüntüsünü” oluşturur. Navisworks, kullanıcıların 3D modelleri açmasına ve birleştirmesine, gerçek zamanlı olarak gezinmesine ve modeli gözden geçirmesine, olası girişimleri tanımlamasına ve diğer analizlere izin vermesine olanak tanıyan bir Autodesk 3D proje inceleme ürünüdür.

BIMx

BIMx “hipermodel” olarak bilinir. 3D geometriler, görünümler, tasarımlar ve hatta kameralar gibi Archicad yazılımındaki tüm proje belgelerini içerebilir. Telefonlarda ve tabletlerde çalıştırılabilen daha hafif ekranlarda açılabilir, bu da onu projede sunmak için iyi bir araç haline getirir.

© BIMX
© BIMX

3DS

3DS, gerçekçi renderlamalarla çalışan mimarlar arasında çok yaygın olan Autodesk modelleme, animasyon ve oluşturma yazılımı 3ds Max tarafından kullanılan en yaygın dosya formatlarından biridir.

3DM

3DM uzantısı, NURBS teknolojisini temel alan Rhino3D modelleme programı tarafından oluşturulan dosyalara karşılık gelir .

SHP ( Şekil Dosyası )

Coğrafi bilgi sistemleri , CBS olarak da bilinir, genellikle kentsel planlama ve kentsel çalışmalarda çalışan mimarlar tarafından kullanılır. Ana uzantısı, her biri kendi özniteliklerine sahip geometrileri, noktaları, çizgileri ve çokgenleri tanımlayan vektör coğrafi uzaysal verileri içeren popüler bir dosya formatı olan Shapefile (.shp) ‘dir.

Kullanımlarında mimariyle sınırlı olmamakla birlikte, mimarlar tarafından yaygın olarak kullanılan programlar vardır. Bu, Adobe Illustrator (ve uzantısı .ai) ve CorelDRAW (.cdr) gibi vektör yazılımları, Inkscape (.svg) gibi açık kaynaklı programlar ve Adobe Photoshop (.psd) gibi görüntü düzenleme programları için de geçerlidir. .

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.