SEO vs Google Ads: Bütçenizi Hangisine Harcamalısınız?

seovsgoogleads

Pek çok pazarlamacı, işletmeleri için trafik ve olası satışları artırmaya yardımcı olmak için arama motoru optimizasyonu (SEO) ve Google Ads gibi pazarlama yöntemlerini kullanır .

Birçok şirket, bir pazarlama kampanyasını ilk planlarken hangi stratejilerin kendilerine en iyi sonuçları getireceğini bilmez. SEO ve Google Ads’e baktığınızda, işletmeniz için hangisinin daha iyi olduğunu merak edebilirsiniz.

Bu yazıda, işletmeniz için en iyi stratejiyi seçmenize yardımcı olmak için SEO ve Google Ads’i karşılaştıracağız. SEO ve Google Ads ile ilgili en son bilgilerden haberdar olmak için takipte kalın.

SEO Nedir?

SEO, web sitenizi ve içeriğini, arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha üst sıralarda görünecek şekilde optimize etmeyi içerir.

Kullanıcılar bir arama yaptığında, arama motoru sorgularını alakalı web sayfalarıyla eşleştirir. Sayfanızın alakalı arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olmak için, anahtar kelime entegrasyonu ve dahili bağlantı gibi optimizasyon tekniklerini kullanmanız gerekir. İyi optimize edilmiş bir sayfa, siteniz için sürekliliği olan trafik oluşturacak ve bu da dönüşümlerinizi ve satışlarınızı artıracaktır.

Google, sıralamanızı aşağıdakiler dahil çeşitli faktörlere göre belirler:

Anahtar Kelime Seçimi

İşletmenizin doğru arama sonuçlarında sıralanmasına yardımcı olmak için, sayfanız için alakalı anahtar kelimeler seçmeniz gerekir. Google, sayfanızı seçtiğiniz anahtar kelimelere göre sıralar. Bu nedenle, alakalı aramalarda görünmenize ve sıralamalarda yukarılara çıkabilmek için site ve sayfanızın içeriğini bu anahtar kelimelere göre oluşturmanız gerekir. Sayfa içeriğindeki kullanım yoğunluğu, sayfa başlığı ve sayfanın içerisindeki alt başlıklarda kullanımı bu skoru artıran bazı formüllerdir.

İçerik Kalitesi

Google, kullanıcıları ihtiyaç duydukları bilgileri sağlayan yüksek kaliteli içeriğe yönlendirmek ister. Uzun ve bilgilendirici içeriğiniz olduğunda, Google’ın web sitenizi arama sonuçlarında daha üst sıralarda sıralaması daha olasıdır. Yüksek kaliteli, uzun bir içerik, kullanıcıları web sitenizde daha uzun süre tutacak, etkileşimi artıracak ve Google’a sayfanız hakkında olumlu sinyaller gönderecektir.

Site Güvenliği

Artan kişisel bilgi güvenliği ve gizlilik endişeleri internet tarayıcıları ve Google başta olmak üzere arama motorlarını harekete geçirdi. Bu nedenle sitenizdeki bilgileri bir SSL sertifikası kullanarak şifrelemek önemli ve hatta artık zorunludur. Google, güvenli siteleri güvenli olmayan sitelere göre önceliklendirir.

Kullanıcı Deneyimi (UX)

Google, olumlu bir deneyim sunan sitelere öncelik sunmaktadır. Sitenizdeki kullanıcı deneyimini geliştirmeye odaklanmalısınız, böylece potansiyel müşteriler sitede daha uzun süre kalacak ve sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Site içerisinde sayfalar arası kolay gezinme, konu başlıklarıyla bölünerek ve madde işaretleri ile okunurluğu artırılmış, görsel ve videolarla desteklenmiş içerikler UX yani kullanıcı deneyimini artıran faktörlerdir.

Mobil Uyumluluk

Google, mobil web taramasının yükselişi nedeniyle son birkaç yıldır responsive tasarımı zorluyor. Responsive (duyarlı) tasarım önemlidir. Çünkü kullanıcılar sitenize hangi tür cihazla girerse girsin, düzgün bir şekilde görüntülenmesini mümkün kılar. Google, mobil öncelikli bir indeksleme sistemine geçtiğinden , arama sonuçlarında iyi bir sıralama elde etmek için mobil uyumlu bir sitenizin olması gerekir. Bu sadece responsive tasarımla ilgili de değildir. Sayfanızın dosya boyutunun küçük olması, daha az script ve kod parçacıkları barındırması mobil cihazlarda daha hızlı açılmasını sağlar. Çok büyük dosya boyutu ve çok fazla işlem gücü gerektiren kod barındıran siteler daha hafif sitelere göre daha kötü sıralama alacaktır.

Sayfa Hızı

Kullanıcılar hızlı bir şekilde bilgi ister, bu nedenle yavaş yüklenen bir siteniz varsa, arama sonuçlarında da sıralama elde edemezsiniz. Sitenizin hızlı yüklenmesi gerekiyor veya kullanıcıların sayfanızdan çıkma olasılığı yüksektir ve bu da sıralamanıza zarar verir.

Bir SEO kampanyası, içerik oluşturma, optimizasyon ve kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi yoluyla sitenizin uzmanını, otoritesini ve güvenini (EAT) artırmanıza olanak tanır.

Google Ads Nedir?

Daha önce Google AdWords olarak bilinen Google Ads, pazarlamacıların ilgili potansiyel müşterilere ulaşmasını sağlayan bir tıklama başına ödeme (PPC) reklam platformudur. PPC reklamları, aşağıdakiler dahil çeşitli biçimlerde görünür:

google reklam alanlari
google ads reklam agi

Arama Reklamları

Bu metin reklamlar, Google ve diğer arama motorlarında bir arama yaptığınızda en yukarıda görünürler. Bu reklamlar organik arama listelerine benzer görünmekle birlikte, organik listelerden ayırt edilmelerine yardımcı olacak “reklam” etiketine sahiptir.

Google Alışveriş Reklamları

Bu reklamlar, farklı markalardan ürünlerin resimleriyle birlikte SERP’lerin üstünde bir atlıkarınca biçiminde görünür. Bu listeler fiyatları da içerir, böylece kullanıcılar alışverişi karşılaştırabilir. Ama malesef Türkiye’de bir süredir bu aramaların üzerinde çıkan reklamlar kaldırılmış durumda. Şuan yalnızca alışveriş sekmesinden erişilebiliyor. Bir e-ticaret siteniz varsa Google Merchant Center üzerinden ürünlerinizin reklamını çıkabilirsiniz.

Google Merchant Center Hakkında Bilgi Alın

Yerel Hizmetler Reklamları

Yerel hizmet reklamları, daha fazla yerel potansiyel müşteriyi çekmek isteyen tesisatçılar ve elektrikçiler gibi hizmet şirketlerine yöneliktir. Bu reklamlar, atlıkarınca biçimindeki Alışveriş reklamlarına benzer, ancak bunun yerine işletmenin hizmet bilgilerini listeler.

PPC ile, yalnızca kullanıcılar reklamınızı tıkladığında ödeme yaparsınız, bu da Google Ads’i radyo, televizyon veya gazete reklamları gibi geleneksel reklam yöntemlerinin çoğundan daha uygun maliyetli bir seçenek haline getirir.

PPC reklamları bir teklif sistemi üzerinde çalışır. Reklamlarınız için kullanmak istediğiniz anahtar kelimeler için teklif verirsiniz. Teklif tutarı, birisi reklamınızı tıkladığında ödemek istediğiniz en yüksek tutardır. Bu teklif tutarı bir anahtar kelime için ne kadar reklam verildiğine göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla çok popüler bir anahtar kelimede ilk sıraları alabilmek için bu teklif tutarını artırmanız gerekecektir.

Bir anahtar kelime için teklif verdiğinizde, reklamınız o anahtar kelime için arama sonuçlarında görünecektir. Konumlamanız, teklifinizden ve kalite puanınızdan etkilenirken, reklamınızın sıklığı bütçenize bağlıdır.

SEO vs Google Ads

SEO ve Google Ads, sitenizdeki alakalı trafiği artırmanıza ve dönüşüm sağlayan daha fazla potansiyel müşteri kazanmanıza yardımcı olmaya odaklanır. Bu yöntemlerin her ikisi de işletmenizin çevrimiçi büyümesine yardımcı olurken, büyük ölçüde farklılık gösterirler. Bu stratejilerin nasıl karşılaştırıldığını görmek için SEO ile Google Ads’e bir göz atalım:

ÖZELLİKSEOGOOGLE ADS
TrafikSürekli trafik oluşturur. Uzun süreli bir yatırımdır.Yalnızca kampanya süresince trafik oluşturur. Geçici bir yatırımdır.
YerleştirmeYalnızca arama sonuçlarında görünür.Arama sonuçlarında, Youtube’ta ve Google’dan reklam alan web sitelerinde reklam verilebilir.
Tıklama ÜcretiTıklama başına ücret ödenmez.İnsanlar reklamınızı her tıkladığında ücretlendirilirsiniz.
ZamanSonuç almak zaman alır.Daha hızlı sonuç alırsınız.
Ölçümlemeİzleme analizi ve yatırım getirisi zaman alır.Analizleri ve yatırım getirisini daha kolay ölçümlersiniz.

Hangisi Daha İyi; Google Ads mi Yoksa SEO mu?

Pazarlama kampanyanız için SEO ile Google Ads’in daha iyi olup olmadığı, işletmenizin hedeflerine bağlıdır.

Google Ads

Google Ads, satış odaklı ve kısa vadeli satışlar yapmak isteyen şirketler için en iyi sonucu verir. Bu strateji, sonuçları anında görmek isteyen ve bir kampanya başlatır başlatmaz sonuç almak isteyen şirketler için en iyisidir.

SEO

SEO, zaman içinde sabit bir trafik akışı oluşturmak veya marka bilinirliğini artırmak istiyorsanız en iyi sonucu verir. Bu strateji, daha fazla insanın markanızı bulmasına ve onun hakkında bilgi edinmesine yardımcı olur. Biraz zaman ve çaba ile sitenizi arama motorları için optimize edebilir ve işletmenizin daha fazla trafik çekmesine yardımcı olabilirsiniz.

Uzun vadeli yatırım ve getiri hesabı yapıldığında SEO, Google Ads’e göre yatırım maliyeti çok daha makul kalır. Ama sınırlı süreli bir kampanya veya etkinlik için sonuç almak istediğinizde sosyal medya reklamları ve Google Ads gerekliliktir.

SEO ve Google Ads Birlikte Nasıl Çalışır?

SEO ve PPC, şirketlerin hangi stratejinin daha iyi olduğuna karar vermelerine yardımcı olmak için sıcak bir tartışma olsa da, bu stratejileri birlikte kullanmak en iyisidir. Çoğu pazarlamacı, sitenize ulaşma ve potansiyel müşterileri artırmaya yardımcı olmak için pazarlama kampanyanızda hem SEO hem de Google Ads karışımını kullanmanızı önerir.

Her iki yöntem de SERP’lerdeki görünürlüğünüzü artırır, bu nedenle bunları dijital pazarlama stratejinizde kullanmak markanızın çevrimiçi potansiyelini en üst düzeye çıkaracaktır.

SEO ve PPC Reklamlarını birlikte kullandığınızda şunları yapabilirsiniz:

Markanızın Görünürlüğünü Artırın

SEO ve PPC reklamları, aramada elde edebileceğiniz görünürlüğünüzü ikiye katlar. Hem organik sonucunuz hem de bir PPC reklamı, arama yapanların sayfanızı ziyaret etmesi gereken fırsatların sayısını artırır.

Trafiği Artırın

SEO ve PPC’yi birlikte kullanmak, size değerli trafik kazanma şansı verir. PPC, hızlı bir şekilde trafik kazanmanıza yardımcı olur ve reklamınızı başlatır başlatmaz potansiyel müşterileri çekmeye başlayabilirsiniz. SEO’yu da eklediğinizde, uzun vadeli trafik çekmeye başlayacaksınız. Her iki stratejiyi de kullanmak, hem uzun vadeli hem de kısa vadeli trafikten en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar .

SEO’yu Optimize Etmek İçin PPC Anahtar Kelimeleri Kullanın

SEO ile hedeflediğiniz aynı anahtar kelimelere teklif vermek için Google Ads’i kullanmak, bu anahtar kelimelerin daha fazla görünmesi anlamına gelir. Ayrıca, anahtar kelimeleri PPC reklamlarını kullanarak test etmek, SEO kampanyanız için hangi anahtar kelimelerin en etkili olacağını belirlemenize yardımcı olabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir