SketchUp Ekosistemini Anlatan Çalışmamız ile SketchUp Partner Hub’ta Öne Çıkanlarda Yer Aldık

sketchup ecosystem

FGA Mimarlık, 1997 yılından bu yana mimarlık, mühendislik ve multimedya yazılımları konusunda tecrübeli, yazılım satışı ve danışmanlığı yapan, eğitimler veren bir firma. Uzunca süredir de SketchUp’ın Türkiye Distribütörlüğünü yapmakta. SketchUp yazılımı da distribütörü olduğu yazılımların arasında önemli bir yere sahip. #SketchUp, Google çatısı altından Trimble’a geçişi ve geçen yıllar boyunca kat ettiği yolda, yalın bir modelleme aracından bir çok farklı araç, servis ve özellikler içeren modelleme araç paketine dönüştü.

Özellikle 3D Warehouse ve Extension Warehouse kütüphaneleri bence başarısındaki en önemli iki faktör. Bunlar dışında pafta oluşturma konusunda müthiş kolaylıklar sağlayan LayOut yazılımı, bulutta depolanan projelere her yerden ulaşmayı sağlayan tarayıcı sürümü ve görüntüleme araçlarıyla çok yönlü bir sistem haline geldi.

Fakat değerlendirmelerimizde SketchUp kullanıcılarının bu araç paketine çok da hakim olmadığını gördük. Her ne kadar teknik ekibimiz Youtube için hazırladığı video ve canlı yayınlarda kullanıcıların yazılımdan maksimum verimi almaları için çalışsalar da daha yalın ifade etmek gerektiğini düşündük.

Mimar Ulaş Terzioğlu ile birlikte bunu daha iyi ifade edebilmek adına düşünmeye başladık. Esasında SketchUp tek programdan ibaret değildi. SketchUp’ı SketchUp yapan şey oluşturdukları ekosistemdi. Biz de bu konu üzerine odaklandık. Ulaş’ın hazırladığı video ve hazırladığım landing page ile bunu ifade etmeye çalıştık.

Ekosistemi ve içerisindekileri anlatan bir yapı üzerinde çalışmaya başladım ve bir circle içerisinde anlatan bu yapı üzerinde karar kıldım. Açıkçası kullanılabilirlik, farklı cihazlar ve işletim sistemlerinde düzgün çalışma, seo konusunda botların doğru tarayamaması gibi endişelerim vardı. 1 günden az sürede yetişmesi gerektiği düşünülünce büyük bir sorun gibi görünüyordu.

Ama yaptığım testlerde iyi sonuçlar aldım. Seo başarımı konusunda da çok kısa sürede çok daha iyi sonuçlar almaya başladık. Heatmap analizleri de kullanılabilirlik adına bir sorun olmadığını ve insanların ilgisini çekerek tasarımın işe yaradığını gösteriyordu. Esasında basit ve hızlı bir iş olarak düşünsem de SketchUp globalde, partnerlerin yer aldığı platformda takdir edilerek örnek gösterildi.

1591115898435

Ulaş Ziya Terzioğlu ile birlikte yaptığımız çalışmayı buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Aramızda kalsın; üzerinde yeterince çalışamadığım için içime sinmese de, içten içe SketchUp’dan daha iyi ifade ettiğimizi de düşünüyordum araç setini 🙂

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.